Kryesoret

 • Shën-Françesku-duke-dhënë-rregullen

  Mesazhi i Gjeneralit Urdhërit Françeskan Minor, për festen e shën Françeskut Asizit

  Ndërkohë që po afron festa e shën Françeskut Asizit themeluesit Urdhërit Françeskan Minor, pikërisht me 4 tetor, po ju sjellim video-mesazhin e Gjeneralit aktual, lëshuar nëpërmjet kanalit web të vetë Urdhërit. Françeskanët minor janë të pranishëm edhe në mesin e popullit tonë. Provincen Françeskane “Zoja Nunciatë” me kontributi e saj nëpërmjet fretërve minor njihet nga i madh e i vogël. Falenderojmë Hyjin për praninë e tyre, shembullim Ungjillorë që japin me jetë e fjalë. “Të dashur vëllezër, Zoti ju dhashtë paqen e Tij! Solemniteti i festës së Atit tonë Serafik na ofron edhe një herë tjetër rastin më të mirë që të dërgojmë secilit nga ju përshëndetjen tonë vëllazërore, së bashku me urimin që kremtimet e kujtimit për shën…

 • IRAK_-_refugjat-të-krishterë_

  ‘A do kthehemi në shtëpitë tona ndonjëherë?’ pyesin të krishterët e përndjekur

  Kur do të mbarojnë eksodi i të krishterëve në Lindjen e Mesme? Një pyetje dramatike, aktuale, që duket se nuk njeh përgjigje. Kjo temë u shtrua me shumë urgjencë nga Patriarku Siro-Katolik i Antiokisë Ignace Joseph III Youman gjatë prezantimit të dokumentarit me titull “Syria’s christian exodus” mbi gjenocidin e të krishterëve në Lindje të Mesme, realizuar nga Elisabetta Valgiusti. Patriarku vijon duke thënë: «Pyetja që më bëhet më shpesh është kjo; “Fort Lumturi, a do kthehemi në shtëpitë tona ndonjëherë?” Dhe unë nuk di të jap përgjigje. Komshitë e tyre islamik, me të cilët janë rritur e kanë ndarë jetën për vite me rradhë, i kanë tradhëtuar. Korkosh, aty ku banonin 50 mijë të krishterë, sot është krejtësisht e…

 • Arkengjëlli-Mikael

  Shkoder: Festa e Arkengjëllit Mikael, “Princ i armatave qiellore”

  Emri i Arkengjëllit Mikael (në traditen e popullit tonë Mhill) rrjedhë nga shprehja hebraike Mi-Kha-El, fjalë për fjalë përkthehet kështu: “Kush është si Hyji?”, një pyetje retorike që nënkupton se asnjë krijesë e gjallesë mund të jetë në lartësinë e Krijuesit. Në vazhden e shekujve një leteraturë shumë e pasur ka zhvilluar simboliken e prejardhjes së emrit, duke e përcaktuar Arkengjëllin Mikael ‘e kundërta e tipit’ Shenjtanit. Në fakt, djalli nuk është tjetër por engjëlli rebel Luçiferri, i rënë nga Parajsa për shkak të mendjemadhësisë – me një veprim të lirë e vullnetplotë që të zevendësojë Hyjin apo të zgjedhë të jetojë pa Atë, shembëllesë e mëkatit fillestarë (origjinal) të njeriut të parë – Mikaeli,…

 • 21-shtator-Vizita-e-PAPA-Françeskut

  Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë falenderon Atin Shenjtë për viziten e tij apostolike

  Një javë pas vizitës apostolike të Papa Françeskut në vendin tonë, jehona e kësaj vizite vijon të ngrohë e të mbushë zemrat e çdo shqipëtari me shpresë e paqe. Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë në emër të gjithë besimtarërve katolik por edhe mbarë shqipëtarve i ka dërguar një letër falenderuese Papa Françeskut për inkurajimin dhënë popullit tonë me vizitën e tij më 21 Shtator. Menjëherë një ditë pas shtegtimit të Papa Françekut në atdheun e shqipeve. Ipeshkvijtë vënë në dukje sidomos fjalën pa letër të Papës Françesku në katedralen e Shën Palit në Tiranë, ku Ati i Shenjtë i këshillon të gjejnë gjithnjë ngushëllim në krahët e Hyjit të Gjithpushtetshëm. Ata i kujtojnë përmallimin për vuajtjen…

 • Baner-EVENTI-ASIZI,-muzikë

  Itali: Asizi me muziken e korit të kishës shën Françeskut -Shkodër

  I njihet shën Françeskut, nëpërmjet përvojes së jetës së tij, që ka ngjallë në ndjenjat dhe mendjen e popujve vetëdijen e lavdeve ndaj Hyjit, që ka ndezë zemrat e njerëzve me dashuri ndaj Atij që Varfanjaku Asizit e ka thirrë: ”Altissimo, Onnipotente bon Signore. le laudi, la gloria et l’honore et onne benedictione” - ”I Tejetlarti, I Gjithëpushtetshmi, i miri Zot”, të cilit i përkasin “lavdet, lumturia nderi e çdo bekim”. Për këtë motiv, në kujtim të traditës së tyre, familjet françeskane të Assisi -Itali, në bashkëpunim me Kapelen Muzikore të Bazilikës Papnore të Shën Françeskut, promovojnë një festival me muzikë të shenjt, manifestim jo konkurues në të cilin mund të marrin pjesë qoftë grupe korale ashtu edhe grupe…

Aktualitet

Baner-ndeshja-1

Euro 2016: Miqësore historike e ‘Shqiponjave kuqezi’ me 4 herë kampionët e botës

Kuqezinjtë e De Biazit mund të luajnë më 18 nëntor me Italinë, që do të ishte përballja e parë e përfaqësueses sonë me katër herë kampionët e Botës. Federata Shqipëtare e Futbollit ka konfirmuar negociatat për zhvillimin e një ndeshjeje në Firence, ndërkohë që dhe në mediet italiane një ditë më parë qarkullonin zëra për një miqësore të mundshme me kuqezinjtë. Italia ishte në bisedime dhe me Kolumbinë për të luajtur në këtë datë të FIFA-s, por fitorja e fundit e Shqipërisë me Portugalinë ka bërë që të kaltrit të mendojnë seriozisht për një ndeshje miqësore me përfaqësuesen tonë, aq më tepër që drejtohet nga një italian. Mësohet se negociatat kanë nisur pas një bisede…

Shën-Jeronimi,-paraqitur-në-pikturë

Sot Kisha kujton Shën Jeronimin me origjinë ilire, ai lutej: ‘Miserere mei Domine, quia Dalmata sum!’

Sot Kisha kujton shën Jeronimin, meshtarë e Doktor i Kishës; me origjinë ilire, Jeronimi i lindur në Stridon të Dalmacisë. Njeri i një kulture të madhe dhe pendestarë i madh. Shkrimet tregojnë se kur shën Jeronimi lutej për mëshirë, merrte një copë gurë dhe rrahte kraharorin e tij duke thënë në gjuhen Latine: “Miserere mei Domine, quia Dalmata sum!”, (Mëshirë për mua o Zot se jam nga Dalamacia!). Jeronimi, mbaroi studime për enciklopedi, por më pas u tërhoq në vetmi në shkretiren e Antiokisë, duke jetuar në pendesë. I bërë meshtarë me kusht që të mbajë stilin e jetës së tij si murg, filloi një aktivitet shumë intensiv mbi leteraturen. Në Romë, Itali, bashkëpunoi me…

Papa-Françesku-dhe-Benedikti-XVI

‘Pleqëria është kohë hiresh’ shprehet Papa, në takimin me gjyshërit nga mbarë bota.

I këndshëm, takimi i sotëm i Papës Françesku me të moshuarit e gjyshërit nga e gjithë bota, kështu njofton radio vatikani (programi në gjuhen shqipe) mbi kremtimet e udhëhequra nga Papa Françesku në shehsin ‘shën Pjetër’. Ati i Shenjtë iu përgjigj pyetjeve, në praninë e Papës së nderit, Benedikti XVI, i ftuar prej tij. Më pas, kremtimi i meshës në Sheshin e Shën Pjetrit, së bashku me disa meshtarë të moshuar, të zgjedhur nga Këshilli Papnor për Familjen, për të përfunduar me Lutjen e Engjëllit të Tënzot.  Ky takim, me titull “Bekimi për një jetë të gjatë”, u organizua pikërisht nga dikasteri vatikanas për familjen. Kreu i dikasterit, imzot Vincenzo Paglia, shpjegon se dita bazohet…

Mbreti-Abdullah-II-dhe-Papa-Françesku-në-Jordani

‘Të krishterët arabë janë pjesë e rajonit tim në të kaluarën, tashmen e të ardhmen’, shprehet Mbreti Jordanisë gjatë asamblesë OKB-së

Mbreti i Jordanisë Mbreti Abdullah II, të mërkurën, më 24 shtator bëri thirrje për të punuar në mënyrë më aktive për zgjidhje politike dhe konsensuale të krizave rajonale dhe theksoi se situata e sigurisë në Siri, Irak dhe Liban duhet të adresohet në mënyrë gjithëpërfshirëse, të më shumë shteteve në aleancë kundër terrorit. Duke iu drejtuar të pranishmëve në Sesionin e 69-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mbreti tha se mësimet e Islamit të vërtetë janë të qarta: konflikteve sektare dhe grindjet janë të dënuar krejtësisht. Mbreti deklaroi se “Islami ndalon dhunën kundër të krishterëve dhe komuniteteve tjera që përbëjnë minoritete në çdo vend të rajonit Lindjes së Mesme. Më lejoni të…

ndryshimet-klimatike

SHBA: Ndryshimet klimatike; Imzot Parolin, Sekretarë i Shtetit Vatikanit, flet në OKB

Kur është fjala për ndryshimet e klimës e për mënyrën si po ndikon mbi to njeriu, nuk mund të mos e ndjejmë për detyrë të veprojmë: kështu tha dje në Nju Jork, Sekretari i Shtetit të Vatikanit, kardinali Pietro Parolin, në Takimin për klimën, në kuadrin e Asamblesë së 69-të të përgjithshme të OKB-së. Kemi përgjegjësi para Zotit për Gjithësinë, e krijuar prej Tij, të cilën duhet ta ruajmë e ta mbrojmë edhe për brezat e ardhshëm. Kardinali Parolin vuri në dukje se tashmë, gati të gjithë shkencëtarët e pranojnë se duke filluar nga gjysma e dytë e shekullit të kaluar, Toka po ngrohet e kjo, edhe për shkak të ndërhyrjes pa kriter të njeriut. Njëkohësisht,…

ish-nunci-Wesolowski

Vatikan: Tolerancë zero mbi abuzimin e minorëve nga klerikë të papërgjeshëm

Ish nunci apostolik  J.Wesolowski është në arrest shtëpie brenda Vatikanit: kaq ka deklaruar drejtori i salles së shtypit të Vatikanit, atë Federiko Lombardi. deklaratë e risjellë nga radio vatikani. Drejtuesi i Drejtësisë së Gjykatës së shkallës së parë në Shtetin Qytet të Vatikanit – ka afermuar atë Lombardi – ka thirrë para drejtësisë (me datë 23 shtator), ish nuncin apostolik mbi të cilin ka nisë edhe hetimin penal. Prelatit – tëshma i dënuar në shkallen e parë të Kongregatës së Doktrinës Fesë me largim nga gjendja klerikale në përfundim të proçesit administrativ penal e kanonik – “mbi Prelatin rëndon akuza e ‘abuzimit me minorë’ gjatë shërbimit apostolik në Republiken Domenikane,  akuzë e bazuar nga hetimet…

Religion

Shën-Jeronimi,-paraqitur-në-pikturë

Sot Kisha kujton Shën Jeronimin me origjinë ilire, ai lutej: ‘Miserere mei Domine, quia Dalmata sum!’

Sot Kisha kujton shën Jeronimin, meshtarë e Doktor i Kishës; me origjinë ilire, Jeronimi i lindur në Stridon të Dalmacisë. Njeri i një kulture të madhe dhe pendestarë i madh. Shkrimet tregojnë se kur shën Jeronimi lutej për mëshirë, merrte një copë gurë dhe rrahte kraharorin e tij duke thënë në gjuhen Latine: “Miserere mei Domine, quia Dalmata sum!”, (Mëshirë për mua o Zot se jam nga Dalamacia!). Jeronimi, mbaroi studime për enciklopedi, por më pas u tërhoq në vetmi në shkretiren e Antiokisë, duke jetuar në pendesë. I bërë meshtarë me kusht që të mbajë stilin e jetës së tij si murg, filloi një aktivitet shumë intensiv mbi leteraturen. Në Romë, Itali, bashkëpunoi me…

Arkengjëlli-Mikael

Shkoder: Festa e Arkengjëllit Mikael, “Princ i armatave qiellore”

Emri i Arkengjëllit Mikael (në traditen e popullit tonë Mhill) rrjedhë nga shprehja hebraike Mi-Kha-El, fjalë për fjalë përkthehet kështu: “Kush është si Hyji?”, një pyetje retorike që nënkupton se asnjë krijesë e gjallesë mund të jetë në lartësinë e Krijuesit. Në vazhden e shekujve një leteraturë shumë e pasur ka zhvilluar simboliken e prejardhjes së emrit, duke e përcaktuar Arkengjëllin Mikael ‘e kundërta e tipit’ Shenjtanit. Në fakt, djalli nuk është tjetër por engjëlli rebel Luçiferri, i rënë nga Parajsa për shkak të mendjemadhësisë – me një veprim të lirë e vullnetplotë që të zevendësojë Hyjin apo të zgjedhë të jetojë pa Atë, shembëllesë e mëkatit fillestarë (origjinal) të njeriut të parë – Mikaeli,…