Kryesoret

 • Lituani-Kodra-Kryqeve

  Lituani: Kodra që ka sfiduar dhe mposhtë tiraninë e ateizmit

  Kodra e Kryqeve në veri të Lituanisë është një vend pelegrinazhi prej qindra vjetësh. Një vend i mbushur me qindra mijëra kryqe të përmasave dhe dizajneve të ndryshme, kjo kodër konsiderohet nga vendasit si një testament besimi dhe devotshmërie, ku pelegrinët i luten Jezu Krishtit për mrekulli. Tradita e lënies së kryqeve në këtë vend nisi në vitin 1831, kur një kryengritje ndaj carit rus u shtyp me dhunë. Të afërmit e rebelëve të vrarë, duke mos pasur trupat e njerëzve të humbur, filluan të vendosnin kryqe në këtë vend, për të shprehur lutjet e tyre. Kur rusët pushtuan përsëri Lituaninë, gjatë periudhës sovjetike, feja ishte e ndaluar. Kryqet e vendosura në kodër u bën…

 • Tiranë,-vizita-e-papa-Françeskut

  Vatikan: Dialog me fenë Islame? Po, sot më shumë se kurrë

  “Shumica e myslimanëve nuk ka të bëjë me mizoritë terroriste, që e përdorin fenë për qëllimet e tyre. Dialogu me Islamin mbetet detyrë, sepse besimtarët, të bashkuar, përbëjnë një fuqi të jashtëzakonshme në mbrojtje të paqes”. Janë disa nga konsideratat e një Deklarate, përhapur nga Këshilli Papnor për Dialogun Ndërfetar, bën me dije radio vatikani (programi në gjuhen shqipe). “A ka ende e hapësirë për të dialoguar me myslimanët?”. Përgjigja është: “Po, sot më shumë se kurrë”. Nis me këtë bindje të padiskutueshme Deklarata e Këshillit Papnor për Dialogun Ndërfetar, që e përjashton çdo përpjekje për të vënë shenjën e barazimit ndërmjet fesë islame e dhunës.

 • Vendi-relikeve-të-shën-Gbjergjit-në-(Lod,_Izrael

  Shkoder: Shën Gjergji dëshmi e kurrajos së fesë në Krishtin

  Më 23 Prill kalendari i Kishës katolike përkujton Shën Gjergjin. Martir nga Lidia qyteti i sotëm Jaffa në Izrael. Është një nga shënjtërit më të njohur simbol i triumfit mbi të keqen dhe lajmëtar i pranverës. Shën Gjergji lindi në Kopadokie, ku edhe u bë oficer i ushtrisë romake. I kthyer në fenë e krishterë nga e ëma, hoqi dorë nga ky rang. Gjatë shpërthimit të martirizimit kundër të krishterëve u burgos dhe u martirizua. I përballoi me një heroizëm të pashoq të gjitha torturat dhe vdekjen në emër të Krishtit. U martirizuar në kohen e perandorit romak Dioklecani.  Reliket e tija, janë të ruajtura në një kript poshtë kishës krishtere (e ritit greko-ortodoks), në Lod,…

 • ikona-e-Zojës-Ndihmesës-së-Përhershme

  Itali: Nëna e Ndihmesës Përhershme, një shekull e gjysëm plot mrekulli

  Më 27 qershor 2015, urdhëri rregulltarë i ‘redentoristëve’ do të kremtojnë 150 vjetorin e dorëzimit të ikonës Zoja e Bekuar e Ndihmës së Përhershme nga ana e papa Pio IX në vitin 1866 Kongregatës të Shenjtëruarit Shpëtimtarë (Redentoristëve) me qëllim që devocionin ndaj kësaj ikone të përhapin në mbarë botën. Përvjetori, që do kremtohet me moton “Nëna e Ndihmesës Përhershme, Ikonë dashurie”, do të përfundojë me 27 qershor 2016. Historia mb ikonën Ikona e Ndihmesës së Përhershme mbërriti në Romë, Itali, nga ishulli i Kretës, Greqi, rreth vitit 1500. Rreth 300 vite qëndroi e shfaqur në kishen kushtuar shën Mateut në Romë, dhe fitoi devocionin e besimtarëve me mrekullitë që ndodhnin mbi ato që i luteshin….

 • SINDONE-Shenjtë_logo

  Itali: ‘Sindone’ ikonë e dhimbjes universale në pritje të vizitës Papës

  Pesë vjet pas dukjes së fundit, Sindona ekspozohet përsëri për vizitorët e Katedrales së Torinos, Itali,  duke filluar që dje, më 19 prill, e deri më 24 qershor, me rastin e dyqindvjetorit të lindjes së Shën Gjon Boskos.  «Dashuria më e madhe» është motoja e ekspozimit 2015, gjatë të cilit Papa Françesku do ta vizitojë kryeqendrën piemonteze  më 21 e 22 qershorin e ardhshëm. Ekspozimi nisi në Katedralen e qytetit, me kremtimin eukaristik të orës 11.00, kryesuar nga Rojtari Papnor i Sindonës, imzot Cesare Nosiglia, kryeipeshkëv i Torinos. Vizitat filluan pasdite. Hyrja është e lirë për të gjithë, por me regjistrim të detyrueshëm paraprak të emrit. Deri tani janë regjistruar më se një milion vetë….

Aktualitet

Vatikani-në-shenjestren-e-terroristëve

Itali: Hipotezë atentati terrorist mbi Vatikanin?

Organizata e lidhur me Alkaeden e kapur nga policia italiane kishtre programuar disa atentate në Itali e ndër objektivat  e mundur ishte edhe Vatikani. Kaq ka deklaruar shefi i prokurorisë të Republikës Italiane në Kaljari,Mauro Mura, i cili kishte udhëhequr hetimet – që nga përgjimet telefonike nga hetuesit të cilët kanë arritë të asgjesojnë rrjetin e ashtuquajtur terrorist.Organizata terroriste kishte në dispozicion “armë me bollek” e “njerëz besnik të numërt të gatshëm të kryejnë vepra terroriste në Pakistan dhe Afganistan, e më pas të strehoheshin në Itali”. Blice policisë italiane pothuaj në gjithë vendin, por baza operative e grupit terrorist gjindej në Sardenjë. Ndërkohë hetimet nuk janë mbyllur akoma. Po sot, imzot Parolin, sekretari i…

Nepal,-Termeti

Nepal: Papa në lutje për viktimat e termetit dhe bën thirrje për solidaritet

Një tërmet i fuqishëm, 7.9 ballësh, i pasuar nga lëkundje të tjera të vazhdueshme, goditi zonën në gjysëm të rrugës ndërmjet kryeqytetit, Kathmandu dhe qytetit Pokhara. Të pallogaritshme, dëmet materiale e viktimat, me qindra. Nuk mungon as frika që qindrat të bëhen mijëra. Janë viktimat e tërmetit, që goditi Nepalin rreth orës 11.56 me orën vendase. Lëkundja më e fortë zgjati një minut e gjysëm, e ndjekur nga 13 lëkundje të tjera. Tërmeti u ndje edhe në Indi, Kinë, Pakistan e Bangladesh. Sipas disa dëshmive, zona e epiqendrës, me rreze prej disa kilometrash, u bë rrafsh me tokë. Edhe në Kathmandu u shembën një mori ndërtesash, ndërsa numri i njerëzve të zhdukur nën gërmadha është…

Maradona-e-Papa-Françesku

Vatikan: ‘El pipe de oro’ përkrahës i nismave të papës për të rinjë e të varfër

Nismat dhe projektet e “Scholas Occurentes” (shkollat e takimit), organizatës edukative ndërkombëtare promovuar nga Papa Françesku, kanë qenë në qendër të një konference shtypi, mbajtur pranë Radio Vatikanit. Në këtë konferencë shtypi ndërhyri, pas takimit privat që pati me Atin e Shenjtë Jorge Bergoglio në shtëpinë e shën Martës në Vatikan, edhe ish futbollisti argjentinas Diego Armando Maradona, njofton radio vatikani (programi në gjuhen shqipe). Audienca private u realizua në kuadrin e nismave pikërisht të “Scholas Occurentes” (shkollat e takimit), rrjetit edukativ mbështetur prej kohësh nga Ati i Shenjtë Bergoglio. Të martën e kaluar Papa nënshkroi një bashkëpunim pesë vjeçar me drejtorin ekzekutiv të Unicefit, Anthony Lake, për zgjerimin dhe mundësinë e pjesëmarrjes sa më…

Kuba.-papa-Françeskujpg

Vatikan: Konfirmohet vizita e Atit Shenjtë në Kubë

Papa Françesku do të shkojë në Kubë në shtator, para që të mbërrijnë në Shtetet e Bashkuara Amerikane. Ati i Shenjtë Bergoglio ka pranuar ftesën e autoriteteve civile dhe të ipeshkvijve katolikë të ishullit dhe vendosi etapën kubane si pjesë të udhëtimit apostolik në SHBA, njoftuar prej kohe. Kështu udhëtimi papnor zgjerohet e merr një domethënie të re. Zëdhënësi i Selisë së Shenjtë atë Federiko Lombardi konfirmoi udhëtimin e theksoi se programi është në përgatitje e sipër, e sipas të gjitha gjasave, datat e udhëtimit kuban mund të jenë 19-21 shtatori. Siç dihet, në SHBA, Papa Françeskun do të qëndrojë nga data 22 deri më 27 shtator, me një ndalesë në Uashington, në Nju Jork…

Jeruzalem--Dominus-Flevit

Toka Shenjte: Fillon restaurimi i mozaikut të kishës ‘Dominus Flevit’

Kanë filluar në kishën ‘Dominus Flevit’ (Zotëria Vajtoi), në Jeruzalem punimet e restaurimit të mozaikëve. Në këtë projekt shumë të rëndësishëm punojnë të rinj vendas. Punimet janë të mbështetura nga Shoqata françeskane ‘Pro Terra Sancta’, OJF e Kustodies françeskane Tokës Shenjte, e ‘Mosaic Centre’ i Xherikos, istituti formimit të specializuar në mozaike mbështetur dhe krijuar nga arkeologu françeskan atë Michele Piccirillo ofm. Punimet, që parashikohen të mbyllen pas një viti, lindin në vazhdim të rastaurimeve të Kishës së Kombeve në Gjetseman, kopshti i ullinjëve. Qëllimi është që të rekuperohen mozaiku i pranishëm në baziliken françeskane të Malit Ullinjëve. Ashtu si në pervojen e parë, pranë punimeve të restaurimit ka dhe aktivitet formues, kështu të themelojë…

imzot-Benardino-vezhgues-i-Vatikanit-në-OKB

OKB: Selia Shenjte deklaron bashkëfajtor ato që heshtin para tmerreve në Lindjen e Mesme

Vëzhguesi i përhershëm i Vatikanit në OKB, imzot Bernardito Auza, foli dje në Nju Jork për gjendjen në Lindjen e Mesme, bën me dije radio vatikani (programi në gjuhen shqipe). Ipeshkvi u shpreh se: “Selia e Shenjtë është thellësisht e shqetësuar për mungesën e përparimeve në bisedimet Palestinë-Izrael”. Imzot Auza përsëriti edhe një herë qëndrimin e Vatikanit për dy shtete të pavarura, duke e këshilluar Izraelin të mos izolohet nga vendet fqinjë, nëse dëshiron të gjejë një zgjidhje të qëndrueshme për paqen. Ai solli në fjalimin e tij edhe argumente të rëndësishme duke kujtuar si më poshtë: Të kapërcehet boshllëku institucional në Liban; Argumenti tjetër vuri në qendër të vëmendjes së debatit në Kombet e Bashkuara, Libanin, ku…

Religion

Lituani-Kodra-Kryqeve

Lituani: Kodra që ka sfiduar dhe mposhtë tiraninë e ateizmit

Kodra e Kryqeve në veri të Lituanisë është një vend pelegrinazhi prej qindra vjetësh. Një vend i mbushur me qindra mijëra kryqe të përmasave dhe dizajneve të ndryshme, kjo kodër konsiderohet nga vendasit si një testament besimi dhe devotshmërie, ku pelegrinët i luten Jezu Krishtit për mrekulli. Tradita e lënies së kryqeve në këtë vend nisi në vitin 1831, kur një kryengritje ndaj carit rus u shtyp me dhunë. Të afërmit e rebelëve të vrarë, duke mos pasur trupat e njerëzve të humbur, filluan të vendosnin kryqe në këtë vend, për të shprehur lutjet e tyre. Kur rusët pushtuan përsëri Lituaninë, gjatë periudhës sovjetike, feja ishte e ndaluar. Kryqet e vendosura në kodër u bën…

Vendi-relikeve-të-shën-Gbjergjit-në-(Lod,_Izrael

Shkoder: Shën Gjergji dëshmi e kurrajos së fesë në Krishtin

Më 23 Prill kalendari i Kishës katolike përkujton Shën Gjergjin. Martir nga Lidia qyteti i sotëm Jaffa në Izrael. Është një nga shënjtërit më të njohur simbol i triumfit mbi të keqen dhe lajmëtar i pranverës. Shën Gjergji lindi në Kopadokie, ku edhe u bë oficer i ushtrisë romake. I kthyer në fenë e krishterë nga e ëma, hoqi dorë nga ky rang. Gjatë shpërthimit të martirizimit kundër të krishterëve u burgos dhe u martirizua. I përballoi me një heroizëm të pashoq të gjitha torturat dhe vdekjen në emër të Krishtit. U martirizuar në kohen e perandorit romak Dioklecani.  Reliket e tija, janë të ruajtura në një kript poshtë kishës krishtere (e ritit greko-ortodoks), në Lod,…